"Projekt Čokoládová tretra"

Běžecké závody pro děti do 11 let

jediný závod s finále na Zlaté tretře pod patronací světového rekordmana Jana Železného … od čokolády ke zlatu nebo jen radosti z pohybu.Běhat umí prostě každý

Základem všech sportů je běh. Běhat umí zcela přirozeně každé dítě, pokud má prostor. V atletice běh vládne. Neobejde se bez něj žádná technická disciplína. Na území České republiky se téměř nepřetržitě od roku 1961 koná vysoce prestižní mezinárodní atletický mítink IAAF World Challenge Zlatá tretra Ostrava. Od jeho počátků je jeho součástí projekt Čokoládová tretra. Tento ryze běžecký, dnes již seriál, na dráze, prokázal, že má všechny předpoklady propojovat výše popsané a úspěšně přispívat k naplňování uvedených cílů.

A to proto, že projekt Čokoládová tretra je v mnoha ohledech výjimečný:

•jediný na dráze celoplošně zaměřený na děti z 1. stupně ZŠ i mimo struktury atletických oddílů

•jediný výhradně dětský seriál závodů sprinterů (všechny ostatní jsou v ulicích a na střední a dlouhé tratě)

•jediný na světě vrcholí přímo v hlavním programu jednoho z největších podniků světové atletiky – IAAF World Challenege Zlaté tretře Ostrava

•svou neoddiskutovatelnou výjimečností Čokoládová tretra přitahuje také pozornost médií i laické, nesportovní veřejnosti. Stává se tak prostředkem atraktivní osvěty

Od roku 1961 se Čokoládová tretra pravidelně konala v Ostravě v předvečer atletického mítinku Zlatá tretra Ostrava. Narůstající počet zájemců o účast přivedl v roce 2012 pořadatele k rozšíření projektu za hranice města a vznikl běžecký seriál. Od roku 2017 se pak koná i za hranicemi země, na Slovensku a v Polsku.

Do roku 2018 byly partnerskými místními pořadateli oddíly atletiky ve vybraných městech. Na základě zvyšujícího se zájmu o pořadatelství v dalších městech České republiky, a to nejen ze strany atletických oddílů, ale zejména základních škol, přichází přirozené spojení s národní autoritou pro školní sport, Asociací školních sportovních klubů.

Z Čokoládové tretry se tak stává projekt s celoplošnou sportovní aktivitou pro důležitou věkovou kategorii od 6 do 11 let. Svým propracovaným systémem kvalifikace umožňuje zapojit všechny děti v celé zemi. Ti nejlepší se přes čtvrtfinále a semifinále dostanou až do finále v hlavním programu IAAF World Challenege Zlatá tretra Ostrava 19. 6. 2019.

Přestože se jedná o běžecký seriál, letos poprvé bude poprvé pilotně zařazen také hod „oštěpem“, resp. jeho dětskou náhradou, šipkou ze sady Atletika pro děti.